Keti Band

Erhan Tonbul

1985 yazında İzmir’de doğdu. Müzikle ilk tanışması 6 yaşındayken anaokulunda geçirdiği küçük çaplı kaza sonucu ona alınan bir teselli hediyesi sayesinde oldu. Küçücük tuşları olan bu hediye, onun ve ailesinin, kendisindeki müzik yetisini fark etmelerine sebep oldu. Hiçbir müzik eğitimi almamış olmasına rağmen bilindik şarkıların melodilerini kendi kendine çalabiliyor, dinlediği müziklere bu orgla eşlik edebiliyordu. Daha sonra okul yaşantısının başlamasıyla beraber uzunca bir süre resim ile ilgilendi. Bu dalda bazı ödüller aldı ama ortaokula geldiğinde aradığı sanat dalının resim olmadığına karar verdi. Annesi Nilüfer Erbil’in telkinleriyle bir klasik gitar aldı. Böylece o günden bu yana 12 yıldır sevgili olduğu enstrümanı ile tanışmış oldu – Her ne kadar o güne kadar kendi uzmanlık dalı olarak bildiği oklava gitardan uzaklaşmak zorunda kalsa da-.Lise yıllarında tanıştığı gitarist arkadaşlarıyla birkaç grup denemesi oldu. Bu gruplarıyla kendi çapında başarılı sayılabilecek bazı şovlar sergiledi. Lise yıllarında kişisel olarak kendini geliştirmek adına çalıştı. Ama asıl “müzisyen” kimliğini üniversite yıllarında dahil olduğu “Piiz” grubuyla kazanacaktı.

Profesyonel müzik kariyerine, Eskişehir’de, 2004 yılında “Piiz” grubunda vokalist ve gitarist olarak başladı. Eskişehir’de 222 Park, Hayal Kahvesi gibi büyük mekanlardaki rutin programlar ve konserlerinde büyük kitlelerle buluşmayı başaran grup, Erhan Tonbul ile 3 beste ve bir cover parça kaydetti. Bu şarkılar, internet ortamında Türkiye’nin farklı şehirlerindeki Piiz hayranları tarafından paylaşıldı ve grubun popülaritesi hızla ülkeye yayıldı. O dönem kaydedilen “Vazgeç Gönül” adlı cover parçaya bir video klip çekilmiş olup, bu klip bazı televizyon kanallarında yayın akışına dahil oldu. İnternet sitesi youtube‘da bu videonun toplam izlenme sayısı 700.000’i geçmiştir. 2008 yılında, Erhan Tonbul, Eskişehir’in en başarılı gruplarından biri olan Piiz’den kişisel nedenlerle ayrıldı.

Aynı yıl “Vale” adlı grubu kurdu. 2010 yılına kadar etkinliği devam etmiş olan bu grupta daha sonra “keti” adlı rock grubunda da beraber çalışacakları yetenekli davulcu Ersin Dumlu ile tanışmış oldu. Grubun diğer kurucusu olan Ersin Dumlu ile birlikte Vale, Eskişehir, Kütahya, Ankara ve Bursa’da birçok bar programı ve konserde performans sergiledi. Vale, 2008 yılında Radyo Boğaziçi’nin düzenlediği Battle of the Bands müzik yarışmasında 200’ü aşkın grup arasından 3.lük ödülünü elde etti.Vale’nin şarkıları, internet sitesi Myspace Türkiye’de 50.000’in üzerinde hit almıştır.

Daha sonra kendisi için nihai beste projesi, “keti” adlı rock grubunda yer aldı. 2004 yılından beri tanışık olduğu müzisyen Egemen Sarıkaya ile aynı sahneyi paylaşmaya karar vermeleriyle, Erhan Tonbul için müzikal birikimini değerlendirebileceği -kendi müziğini kitlelere sunan- bir grup ortamı oluşmuş oldu.

Ekibimiz

Keti - Serhat Senel

Serhat Senel

Vokal
Erhan Tonbul

Erhan Tonbul

Gitar
Keti - Hüseyin Deniz

Hüseyin Deniz

Bas Gitar